Freon

21.08.2008 14:01

Toto slovo se stalo v posledních letech strašákem chladicí techniky. Vedle odbourávání ozonu ve stratosféře, který způsobují chladiva obsahující chlor (R12, R22), se ukázalo, že jejich náhrady halogenovými uhlovodíky bez chloru (R134a, R407c), velmi významně zvyšují atmosférický skleníkový efekt. Do budoucna se proto počítá s chladivy bez halogenů. Výrobci základních elementů chladicích zařízení, vědecké ústavy, olejářské a chemické koncerny pracují na nových konstrukcích a náhradách chladiv, které nebudou poškozovat životní prostředí. Termín zavedení chladiv bez halogenů je zatím v nedohlednu.

V současné době končí výroba chladicích zařízení s posledním chladivem (R22), které obsahuje chlor. Chillery se dnes plní chladivy R134a, R407c, (někdy R717). Klimatizační jednotky pracují zatím se směsí jednosložkových chladiv R32/125/134a, kterou označujeme R407c, ale většina výrobců přechází na směs chladiv R32/125 označenou R410A, která však pracuje s většími tlaky a to do té míry, že se vyžaduje potrubí se silnější tloušťkou stěny a jiné pertlové spoje.

Hlavním důvodem pro přechod na chladivo R410A je jeho objemová chladivost, která je o cca 50% vyšší než u chladiva R22. Chladicí zařízení s tímto chladivem jsou pak podstatně menší.

Technologie přestavby chladicích zařízení z chladiv R12 a R22 na chladiva R134a a R407c (retrofit) je u většiny chladicích zařízení vyřešena. Chladivo R410A však z důvodu vysokých tlaků pro přestavbu těchto zařízení není vhodné.

Na trhu se objevila celá řada "ekologických" chladiv a olejů s různými obchodními názvy. Vesměs se jedná o směsi jednosložkových chladiv a je škoda, že se nedodržuje označení podle klasifikace ASHRAE (pomocí písmena R...).

Provozní zkušenosti s novými chladivy jsou velmi malé. Mimo provozních nepříjemností, které vyplývají z toho, že se většinou u klimatizačních jednotek jedná o neazeotropní směsi, vyžadují tato chladiva jiné oleje a jiné servisní vybavení.

S novými chladivy se mění i olej a systémy mazání kompresorů. Zde je nutné se řídit doporučením jednotlivých výrobců chladicích zařízení.

Zpět
 Tepelná čerpadla     E-shop - Klima Komfort 
TOPlist