Vlhčení a odvlhčování

10.03.2009 13:01

Zvlhčovací zařízení

Zvlhčovací zařízení používáme v klimatizačních zařízeních na dovlhčení vzduchu na požadovanou vlhkost. V komfortní klimatizaci se zvlhčovače nepoužívají. Svůj význam mají u centrálních klimatizačních a větracích zařízení, kde se zejména v zimě bez vlhčení vzduchu neobejdeme.

Zvlhčovače vzduchu se dále používají v galériích, archivech, laboratořích, grafických provozech, textilním průmyslu, při zpracování a skladování dřeva, ve sklenících, pekárnách, udírnách a dozrávárnách, parních saunách, chladících a skladovacích prostorách. V pekárnách, v místnostech, kde kyne těsto je nutno vlhčit, aby se nevytvořila tvrdá kůrka. Zvlhčovače se dodávají v různém provedení:

Pro místnost o ploše 30 m2 a výšce 3 m potřebujeme při běžné intenzitě větrání (četnost výměny vzduchu cca 1,5/h) zvlhčovač o výkonu: 30 * 3 * 1,2 * 4,5 * 1,5 = 729 g vody za hodinu. Příkon zvlhčovače pak bude cca 520 W. Za 8 hodin dodáme do vzduchu asi 6 l vody. Spotřeba elektrické energie bude 4,2 kWh. V bilanci jsme neuvažovali s produkci vlhkosti v místnosti. Například člověk v klidu vydýchá cca 60 g/h.Vlhčení vzduchu se provádí nejčastěji parou, která se vyrábí v elektrických parních vyvíječích. Na 1 kg páry potřebujeme asi 0,72 kWh. Jde o drahou záležitost, zejména když si uvědomíme, že v zimě pro dosažení vlhkosti 40 % při 22 °C potřebujeme při venkovní teplotě vzduchu -5 °C cca 4,5 g vody na 1 kg vzduchu (1 m3 vzduchu má hmotnost 1,2 kg).Při výběru zvlhčovacího zařízení je třeba provést vodní bilanci v místnosti a zvolit zařízení o příslušném výkonu. Výkon zvlhčovacího zařízení se udává v kg vodní páry za hodinu.

Energeticky méně náročné jsou zvlhčovače rozstřikovací s rotujícím kotoučem nebo odpařovací. Při jejich výběru je třeba zkontrolovat jejich výkon a zejména hygienické doplňování vody, resp. její desinfekci. Voda ve zvlhčovačích by neměla být zdrojem patogenních zárodků.

Problémy se mohou vyskytnout i v souvislosti s tvrdostí vody. Veškeré minerály obsažené ve vodě se u rozstřikovacích zvlhčovačů dostanou do prostoru a mohou významně zvýšit prašnost. Z toho důvodu se ke zvlhčování používá v případech, kde je to nutné, voda demineralizovaná nebo kontinuálně upravovaná.

Odvlhčovací zařízení

Flipper Dry

Tato zařízení byla vyvinuta zejména pro odvlhčování bazénů a jiných vlhkých místností. Pracuje na principu chladicího zařízení, které vlhký a teplý vzduch z bazénu na výparníku podchladí. Studený výparník se orosí vodou vysráženou ze vzduchu. Kondenzátor chladicího zařízení studený odvlhčený vzduch dohřeje na teplotu jen nepatrně vyšší, než je v prostoru. Zařízení se montuje do lázeňských mokrých prostorů, kde přirozené větrání otevřením okna nevyhovuje. Tato zařízení využívají kondenzační teplo jak k ohřevu vzduchu, tak k ohřevu vody v bazénu. Jejich provoz přináší velké úspory provozních nákladů.

Energeticky to popíšeme takto: Z vodní plochy bazénu se odpařuje vodní pára. Na tuto skupenskou proměnu se spotřebuje teplo a to asi 0,69 kWh na 1 kg páry. Množství páry, které se z vodní plochy odpaří závisí na teplotě vody a vzduchu a na relativní vlhkosti vzduchu, ale taky na tom zda se jedná o sportovní nebo domácí bazén. Odvlhčovacím zařízením toto teplo při kondenzaci vodní páry na výparníku chladicího zařízení získáme zpět tím způsobem, že v kondenzátoru odvlhčovacího zařízení jím dohřejeme vodu v bazénu nebo vzduch v hale. Odvlhčování klasickým teplovzdušným větráním je provozně velmi nákladné neboť nemalé množství ohřátého vzduchu spolu s teplem obsaženým ve vodní páře odvádíme a nahrazujeme ho studeným (suchým) vzduchem z venku, který musíme dohřát na teplotu místnosti.

Zpět
 Tepelná čerpadla     E-shop - Klima Komfort 
TOPlist